30 травня Міністром оборони Степаном Полтораком підписано наказ, який визначає умови призову на строкову службу офіцерів запасу, котрі  закінчили військові кафедри вищих навчальних закладів України та отримали первинні офіцерські звання. На яких умовах служитимуть? Хто підпадає під призов? І яка відповідальність чекає на тих, хто ігноруватиме наказ? Про це та інше розповів військовий комісар Володимир-Волинського об’єднаного районного військового комісаріату підполковник Руслан Яцій.

  • Руслане Ярославовичу, розкажіть, будь ласка, детальніше про призов на військову службу офіцерів запасу.

– На військову службу за призовом осіб офіцерського складу можуть бути призвані особи віком до 43 років, які пройшли повний курс за програмою підготовки офіцерів запасу (закінчили військові кафедри), мають вищу освіту (не нижче бакалавра), яким присвоєне первинне офіцерське звання і які за результатами медичного огляду придатні до військової служби за станом здоров’я. Хочу зауважити, що призов здійснюватиметься на рівних засадах як для чоловіків, так і для жінок.

– Який визначений термін служби для них?

– Відповідно до чинного законодавства строк військової служби за призовом для осіб офіцерського складу становить 18 місяців.

  • Чи залучатимуться ці офіцери до участі в АТО?

–   Вони в обов’язковому порядку пройдуть тримісячну підготовку в навчальних центрах Збройних Сил України, і лише після цього призначатимуться на первинні офіцерські посади до військових частин, які не беруть участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей. Тож ці офіцери не залучатимуться до сил АТО без їхньої особистої згоди та укладання відповідного контракту.

– Чи передбачає такий вид служби відстрочку?

– Так.  Вона надається особам виключно за рішенням атестаційної комісії обласного військового комісаріату у зв’язку із сімейними обставинами, за станом здоров’я, для здобуття освіти, а також для продовження професійної діяльності.

– Яке покарання чекає на тих, хто відмовлятиметься від призову? І чи є винятки із правил?

– У разі отримання повістки про призов на військову службу офіцери запасу зобов’язані прибути в пункт збору в термін, зазначений у повістці. Винятком є наявність поважної причини, яка має бути документально підтверджена, інакше їм загрожує притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.

– Чи зберігається робоче місце за призовниками?

– Відповідно до статті 119 Кодексу законів про працю України за працівниками, призваними на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності й у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Також відповідно до чинного законодавства вони виконують обов’язки і користуються правами, пільгами та видами забезпечення, передбаченими для осіб офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом.

Варто зауважити, що грошове забезпечення строковиків-офіцерів не відрізняється від офіцерів контрактників. Так, заробітна плата  командира батальону, майора, підполковника становить   13196 гривень, командира роти, капітана – 12499, командира взводу, ст. лейтенанта – 11029, командира відділення, сержанта – 10546, офіцера, ст. лейтенанта – 11272. Крім того вони отримують повний соціальний пакет. А при підписанні контракту – можливість кар’єрного зросту.  Як бачимо, служба у ЗСУ є не тільки добре оплачуваною, а й перспективною.

Жанна БІЛОЦЬКА

Якщо Ви знайшли помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо!